25.02.2019

04.02.2019

  Již v druhém díle o českodubských hasičích a 150. výročí. SLEDUJTE 13. BŘEZNA NA ČT2   Po dobu jednoho roku natáčel štáb České televize u Hasičského záchranného

more...

11.11.2018

U příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu uděluje Hasičský záchranný sbor ČR každoročně medaile a plakety osobnostem uvnitř i vně bezpečnostního sboru. Ceremo

more...

24.07.2018

V případech, kdy nehrozí bezprostřední nebezpečí, hasiči odchyt a likvidaci obtížného hmyzu na soukromých pozemcích, v rodinných domech, chatách, a chalupách neprovádějí.  &

more...

22.06.2018

V pátek 22. 6. 2018 jsme provedli českodubskou hasičskou zbrojnicí žáky ze 2. a 3 . tříd. Nejprve jsme děti rozdělily do skupin a poté je odvedli na příslušné stanoviště. Stanov

more...

ContentNews  RSS

Hasičské slavnosti Litoměřice 2014

St 11.června 2014

V sobotu 7. června 2014 se celkem 10 členů SDH Český Dub zúčastnilo tradičních Hasičských slavností v Litoměřicích.

Soutěž ve vyprošťování

Ne 25.května 2014

V sobotu 24. Května 2014 proběhl ve Frýdlantě 3. ročník Krajské soutěže ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel, která je určená pro předurčené jednotky na dopravní nehody v Libereckým kraji.

 Soutěž připravil HZS Libereckého kraje ve spolupráci s městem Frýdlant a místními hasiči. Pro osm soutěžních týmů připravil hlavní rozhodčí  osm různých scénářů s obdobným stupněm obtížnosti. Nad výkony jednotlivých družstev dohlížela skupina rozhodčích, rozdělená na řešení v oblasti taktiky, techniky a předlékařské pomoci.


Hlavním úkolem soutěžících je bezpečné vyproštění zraněné osoby za dodržení protipožárních opatřeních, stabilizaci vozidel, zajištění životních funkcí, vlastní vyproštění osoby a předání zdravotníkům. Maximální časový limit splnění pokusu je 20 minut s tím, že po patnácté minutě se odečítá za každých 20 vteřin jeden bod. Rozhodčí jednotlivé pokusy bodují maximálním počtem 120 bodů. Celkovým vítězem je to družstvo, které získá nejvyšší počet bodů.

První v této soutěži se potřetí za sebou stalo družstvo dobrovolných hasičů z Frýdlantu, kam je na stupně vítězů doprovodili hasiči ze Železného Brodu a Lomnice nad Popelkou. Na dalších místech skončily týmy z Turnova, Rokytnice nad Jizerou, Hrádku nad Nisou, Cvikova a Českého Dubu.

Tým ve složení Jan Bulíř, Lukáš Pavlů, Martin Sviták a Mirka Markovská sice skončil na posledním místě, ale přivezl si cenné zkušenosti.

FOTO


 

Zdokonalování

St 21.května 2014

Čtyři členi výjezdové jednotky se v sobotu zúčastní soutěže ve vyprošťování a velmi pilně trénují.

FOTO+VIDEO

Ukázka vyproštění

Ne 18.května 2014

Členi výjezdové jednotky provedli ukázku vyproštění zraněné osoby z havarovaného vozidla na soutěži ve Smržově.

FOTO

Otevření výstavy

So 17.května 2014

V pátek odpoledne se zúčastnili naši členové Václav Kupec a Milsolav Dostál  v chrastaveském hasičském muzeu otevření výstavy hasičských plesových pozvánek datujících se od roku 1897 až do roku 1955.

Výstavu zahájila místostarostka města Chrastavy, paní Václavíková, pan Jadrný, náměstek Hejtmana Libereckého kraje pro životní prostředí a zemědělství, a starosta krajského sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezka, pan Milan Navrátil.

 

Hasičské muzeum v Chrastavě

 

Cvičení k hašení lesních požárů pomocí vrtulníku

Čt 15.května 2014

Jednotka SDH Český Dub se dnes 15.5.2014 zúčastnila Cvičení k hašení lesních požárů pomocí vrtulníku na letišti v Liberci

Zúčastnilo se 8 členů a fotograf.

FOTO

 

Čarodějnice

Út 6.května 2014

Fotografie ze stavění vatry, přes přípravy, až po samotné čarodějnice naleznete v naší fotogalerii

www.sdh-ceskydub.rajce.net

Polygon

So 19.dubna 2014

Jednotka se vyadla v sobotu 19. dubna do Jablonce nad Nisou do polygonu.

Čekalo nás 2 x 7. pater, 60 x zvednout závaží, proplést se klecí, vypnout pojistky a zase se klecí vrátit zpět.

Ještě, že byl Karel (figurína,80 kg) v nemocnici Ale i tak to bylo dnes opravdu náročné.

FOTO

12.4.2014

So 12.dubna 2014

Sobota nám začala školením řidičů a po obědě jsme myli koupaliště.

FOTO

Odpoledne s vrtulníkem

Út 25.března 2014

Dnes jsme strávili odpoledne u vrtulníku

celý článek : ZDE

HASIČSKÉ SLAVNOSTI

Po 17.března 2014

školení

So 15.března 2014

15. března proběhlo školení jednotky. Prošli jsme plán školení na rok 2014, řekli si něco o zdravovědě a někteří z nás si i zkusili průzkum.

FOTO

REPRESE

Čt 13.února 2014

Jednotka SDH města Český Dub likvidovala v roce 2013 celkem 54 událostí

 Z toho byl   9x požár

    12x odstranění spadlého stromu z komunikace, nebo z el. vedení

    1x záchrana zvířete ze střechy

     2x otevření bytu

     2x unik plynu do ovzduší

    1x čerpání vody

     4x povodeň nebo přívalový déšť

     4x unik oleje na komunikaci

    19 x Dopravní nehoda z toho jedna letecká (paraglidista)

 

Mezi nejzajímavější, nebo nejnáročnější zásahy v roce 2013 patřily:

Požár skládky v Druzcově

Požár domu u Firmy pana Pernera na Klebrdě

DN autobusu s 43 lidmi převážně dětmi v serpentinách mezi Kotelskou křižovatkou a Modlibohovem

DN os. Auta v ulici Svobody v Českém Dubě u domu p. Paclta kde došlo k úplnému uražení pilíře HUP a k následnému masivnímu úniku plynu do okolí.

 

Všechny výjezdy proběhli v časové normě a v potřebném počtu zasahujících hasičů. Zásahy z mého pohledu byly vždy provedeny zodpovědně, ukázněně a na dobré odborné úrovni.

U žádného zásahu nedošlo ke zranění našeho hasiče.

 

Naší techniku jsme použili i při různých techn. pomocích pro naše spoluobčany, město Český Dub apod. Jednalo se např. O mytí koupaliště, mytí komunikací, dovoz vody pro filmaře, stavění vatry, oprava střechy pro dětský tábor Severáček, atd.

Dále jsme byly na Rallye Legend jako záchranný team, společně se ZZS a odt. službou.

 

Jednotka prošla pravidelnými školeními podle plánu odborné přípravy, který každoročně stanovuje pro JPO GŘ HZS ČR a podle kterého se musíme řídit.

OSOBNOST

So 8.února 2014

 

Podještědské muzeum a Sbor dobrovolných hasičů Český Dub

 
Od Podještědského muzea náš sbor dostal podnět, že by se v Českodubském dřevěném vyřezávaném betlému měla objevit nějaká postavička hasiče – našeho člena.

 

Výbor  SDH Český Dub žádá všechny členy, aby pomohli vybrat postavičku hasiče (muže to být hasič ze současnosti, z minulosti  - volba je jen na Vás).

 

Ke jménu ještě připište, v jakém oblečení by měl být oblečen – vycházková uniforma, historická uniforma, PS II nebo výjezdové oblečení.

 

Svůj návrh můžete předat kterémukoli členu výboru SDH

nebo zaslat na e-mail: sdh.ceskydub@seznam.cz do 23. února 2014.

 

DĚKUJEME ZA SPOLUPRÁCI

Informace o zásahu

Čt 2.ledna 2014

Vzhledem k různým zprávám, které se šíří, bych chtěl přiblížit zásah u dopravní nehody v ulici Svobody, České, Dubu.

Ve čtvrtek 19. 12. 2013 v 16:14 hod. byl jednotce SDH Český Dub vyhlášen poplach. Operačním střediskem HZS LK bylo upřesněno, že se jedná o dopravní nehodu osobního automobilu v ulici Svobody naproti čp. 106, který naboural do sloupku s hlavním uzávěrem plynu (HUP).

Naše jednotka vyjela k události s velitelským automobilem a 2x cisterna. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo vlivem dopravní nehody osobního automobilu Audi k celkové demolici plotu a pilíře HUP u čp. 45 u p. Paclta Zdeňka. Tím došlo k utržení pilíře HUP a zároveň masivnímu úniku plynu do ovzduší.

Protože v takových případech je velmi vysoké riziko vznícení uniklého plynu, bylo velitelem zásahu nařízeno uzavření komunikace a evakuace všech obyvatel a psů z přilehlých domů. Následný výbuch by mohl ohrozit všechny tyto občany a zvířata nejen samotným výbuchem, ale i tlakovou vlnou, která při těchto situacích nastává. Poté hasiči v dýchacích přístrojích provedli zaškrcení trubky z které unikal plyn pomocí ručního hydraulického vypr. nástroje a zamezili tím dalšímu úniku plynu do ovzduší. Toto bylo nebezpečné, proto se hasiči museli chránit ještě vodní clonou. Mezi tím už byla na cestě poruchová služba plynáren, která po příjezdu (cca 1 hod.) provedla další opatření.

Na místo byl povolán i autobus HZS LK pro evakuované, ale jelikož zásah netrval dlouho, tak byl později odvolán.

Na místě byla i posádka Zdravotnické záchranné služby LK, pro případné ošetření zraněných osob. Dále byla na místě Policie ČR.

Přesto, že to byl velmi nebezpečný zásah, tak zde nedošlo k žádnému zranění občanů ani zasahujících hasičů.

Ještě bych chtěl upozornit na jednu skutečnost, která z tohoto zásahu vyplynula. A to, že občan je podle zákona 133/85 o požární ochraně a ve znění pozdějších předpisů POVINEN opustit místo zásahu (evakuovat se) na výzvu velitele zásahu rychle a bez zbytečného zdržování a diskusí o tom, jestli je to nutné nebo není.

Velitel zásahu hasičů má zpravidla zkušenosti a dokáže domyslet následky takové nehody, i když situace kolikrát nevypadá tak nebezpečně z pohledu civilních osob.


 

Laufke Oldřich, velitel jednotky SDH Český Dub

Sokolovna v Českém Dubu mohla skončit v plamenech

St 18.prosince 2013

Sokolovna v Českém Dubu je oblíbeným místem obyvatel majících zájem o cvičení a sport i malých dětí, které zde mají možnost shlédnout pravidelná loutková představení. Temný a skrytý prostor za sokolovnou je ale bohužel i oblíbeným místem několika jedinců místní mládeže. Ta sem chodí kouřit (nejen cigarety), popíjet alkohol a dokazovat si svoji sílu při ničení hromosvodu, omítky a svodu od okapu.

Ve čtvrtek 12. prosince se pravděpodobně některý z těchto návštěvníků chtěl ukázat před svými kamarády a zapálil plastový svod od okapu. Tento svod mohl díky komínovému efektu postupně vzplát i velkým plamenem a pak už by nic nebránilo tomu, aby se oheň dostal k dřevěné konstrukci střechy.

Naštěstí kolem procházel cestou od babičky Pavel Dostál se spolužákem Martinem Cimrmanem z 5.A. ZŠ Český Dub. Plamenů si všimli a pohotově pomocí mokrého listí vše uhasili. Oba jsou členy Sokola a Pavel Dostál je také členem žákovského družstva českodubských hasičů.

Za všechny členy naší sokolské jednoty bych chtěl touto cestou oběma poděkovat. Zejména za to, že nejsou lhostejní a že si Pavel jako správný hasič dokázal poradit.

Děkuji

Libor Škoda 

Starosta T.J. Sokol Český Dub

Křesadlo 2013

Ne 15.prosince 2013

"Křesadlo 2013

Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci."

 

Jana Kovaříková, mamimka postiženého Honzy, nominovala naše členky Báru Tomášovou, Radku Ježkovou a Mirku Markovskou na cenu KŘESADLO -  dobrovolníci Libereckého kraje 2013.

Slavnostní vyhlášení proběhlo 12. prosince 2013 v Malém divadle v Liberci.

Cenu KŘESADLO, které je symbolem vykřesané jiskřičky lidství, naše členky nezískaly, ale i tak se jim dostalo poděkování za jejich práci.

Školení jednotky

Ne 17.listopadu 2013

V sobotu 16 . listopadu proběhlo další školení jednotky sboru. Členové si zopakovali poskytnutí první pomoci.

Poté sive skupinkách vyzkoušeli modelové situace - úraz elektrickým proudem,  zlomeninu nohy s následným bezvědomím a dopravní nehodu.

FOTO

Závod požární všestrannosti

Ne 17.listopadu 2013

V sobotu 9. listopadu pro běhl ZPV pro děti ve Všelibicích.

FOTO

V neděli 10. listopadu proběhlo okresní kolo ZPV dorostu v Českém Dubě.

Za náš sbor reprezentovali Filip Holinský, Josef Polák, Vojtěch Beran a Růžena Medunová.

FOTO

FOTO od Tomáše Akrmana - DĚKUJEME 

RWE

Út 5.listopadu 2013

Po roce sledujeme opět vyhlášení soutěže DOBROVOLNÍ HASIČI ROKU - RWE v Brně. Letos soutěžíme za jednotku s  výjezdem v býv. autoparku. Sledovat vše můžete online jako my :-) www.pozary.cz

18:27 h:

Získali jsme 2. místo :-)

DĚKUJEME VŠEM, KTEŘÍ NÁM POSLALI HLASY

 

<< previous 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 next >>

SDH Český Dub

Sbor dobrovolných hasiči © 2010